Wszystko co musisz wiedzieć o myszkach gamingowych!

Odpowiedni dobór myszki wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. W końcu każdy z nas ma inne predyspozycje, potrzeby i upodobania. Dlatego, aby ułatwić Wam to zadanie przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik. Zobaczycie w nim podział na trzy kategorie: komfort, wydajność oraz dodatkowe funkcje. Są to najistotniejsze czynniki, które decydują o idealnym dopasowaniu myszki.

Komfort użytkowania

KOMFORT – jest to bez wątpienia najważniejsza kwestia. W końcu nikt, nawet na najlepiej działającej myszce nie chciałby spędzać z nią czasu jeżeli odczuwałby dyskomfort z powodu jej użytkowania. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, to myszka powinna być dostosowana do nas, a nie na odwrót. Tak jak narciarz dobiera sprzęt do swoich umiejętności oraz stylu jazdy tak gracz dobiera właśnie myszkę. Mówiąc bardziej obrazowo – dobierając za długie i zbyt twarde narty początkującemu, to nawet jeżeli go całkowicie nie zniechęcimy do jazdy to sama nauka będzie trwała znacznie dłużej i będzie mniej skuteczna. Analogicznie jest z graczem, za długa, źle wyprofilowana myszka będzie wpływać negatywnie na rezultaty osiągane w grach oraz na ogólny komfort pracy na komputerze.

Dobór zaczynamy od określenia chwytu jakim trzymamy myszkę.

Najpopularniejszymi chwytami są:

Palm-grip – cała dłoń (zarówno palce jak i śródręcze) spoczywają na grzbiecie myszki. Myszka „wypełnia” nam dłoń. Jedynie niewielka część śródręcza dotyka podkładki. Ruchy wykonywane są całą ręką. Jest to chwyt uznawany przez wielu graczy za najwygodniejszy i sprawdza się w każdej grze. Zapewnia doskonałą stabilizację i pewność wykonywanych ruchów. Myszkami do palm-gripa są DM1 Pro /S oraz DM2 Comfy, która zapewnia najwyższy komfort i relaks dla dłoni.

Finger-tip – myszkę kontrolujemy trzymając na niej tylko palce. Znaczną część śródręcza trzymamy na podkładce. Ruchy wykonujemy nadgarstkiem oraz palcami. Jest to wygodny chwyt, ale najlepszą kontrolę zapewnia tylko przy krótkich ruchach. Pozwala na bardzo szybkie i częste ruchy nie powodując przy tym zmęczenia. Jest to chwyt preferowany wśród graczy RTS i MOBA. Idealną myszką do fingertipa jest DM3 mini.

Claw-grip – myszkę trzymamy końcami palców z podparciem dolnej części śródręcza. Układ palców przypomina szpon (końcówki palców są zgięte tworząc z przyciskami niemal kąt prosty). Ruchy wykonujemy głównie nadgarstkiem. Jest to układ, który zapewnia bardzo dużą precyzję przy krótkich, szybkich ruchach oraz pozwala na bardzo szybkie kliki. Na dłuższą metę może powodować zmęczenie. Chwyt ten preferowany jest zwłaszcza wśród graczy FPS. Myszką pod claw gripa jest DM3 mini oraz DM1 Pro /S dla osób o większych dłoniach.

Oraz mieszanki tych chwytów:

Claw+finger – jest to nic innego jak claw-grip, ale w łagodniejszej formie. Tył myszki nie jest już dociskany przez śródręcze, a palce tworzą bardziej łuk niż szpona. Ciągle jednak, tylko opuszki palców dotykają powierzchni myszki. Chwyt ten nie męczy już dłoni tak bardzo jak standardowy claw-grip, a przy tym zapewnia ciągle sporo precyzji. Zmienia się jednak sposób wykonywania ruchów, gdyż odbywa się to tutaj głównie samymi palcami. Najlepszymi myszkami pod taki chwyt są te o niewielkim rozmiarze np. DM3 mini.

Palm+claw – jest to połączenie palm-gripa z claw-gripem. Jest to jeden z najczęstszych chwytów jaki spotkamy wśród graczy FPS. Śródręcze pokrywa myszkę, a palce pozostają lekko ugięte, tworząc wyrazisty łuk. Takie połączenie chwytów zapewnia bardzo dobrą stabilność podczas ruchów, umożliwiając przy tym szybszy klik. Ruchy wykonujemy całą ręką. Pod ten chwyt preferowane są symetryczne, dłuższe myszki np. DM1 Pro /S.

Sam chwyt to jednak nie wszystko, równie ważnym czynnikiem przy wyborze jest rozmiar naszej dłoni. Osoby, o małych dłoniach (tj. do ~17 cm) mogą chwycić palmem mniejsze myszki np. DM3 mini. Osoby o wielkich dłoniach (tj. powyżej ~20 cm) mogą natomiast używać myszek DM1 Pro /S lub DM2 Comfy nawet do fingertipa. Reasumując, większość producentów produkuje myszki dla osób o rozmiarze dłoni ~18-19 cm, który uważa się za uniwersalny i to pod taki rozmiar jest przystosowany każdy model na rynku i pozwala na dobranie go do danego chwytu. W momencie gdy nasza dłoń jest poniżej, lub wykracza poza uniwersalną długość to chwyt jaki będziemy stosować jest przeważnie z góry przesądzony.

Pozostałymi bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi na komfort są powierzchnia, kształt i profil oraz ślizgacze. Przyjmuje się pewne zasady, które powinna spełniać myszka, aby zapewnić maksymalny poziom zadowolenia z użytkowania tj: Powierzchnia - ważne jest, aby myszka nie ślizgała się w dłoni, była przyjemna w dotyku oraz zapewniała mocny, pewny chwyt. Kształt i profil - wymyślne kształty, dodatki, zdobienia których nie powstydziłby się sam Wit Stwosz w swoich rzeźbach, chociaż mogą się podobać to tak naprawdę nijak się mają do komfortu, a wręcz tylko przeszkadzają. Krótko mówiąc im myszka wygląda na bardziej prostą, stonowaną tym większa szansa, że to właśnie ona lepiej będzie nam leżeć w dłoni. Ślizgacze – widzieliście profesjonalnych graczy, którzy korzystają z plastikowych, metalowych lub ceramicznych ślizgaczy w swoich myszkach? My też nie. Stąd nie trudno się domyślić, że teflon jest najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Ważne jest tylko, aby ślizgacze nie były zbyt cienkie, zapewniały gładki ślizg a ich krawędzie były dobrze zaokrąglone. Dream Machines we wszystkich swoich myszkach kieruje się powyższymi zasadami, zapewniając w ten sposób najlepsze warunki do gry.

Wydajność myszki

WYDAJNOŚĆ – jeżeli już zadbaliśmy o komfort użytkowania to następne na co należy zwrócić uwagę to wydajność naszej myszki, czyli jej część techniczna. Za to co potocznie określa się mianem precyzji odpowiada sensor. Jest to element (wraz z mikrokontrolerem, który przetwarza wszystkie dane i wysyła je do komputera), który decyduje o ruchu kursora - jego płynności, szybkości, dokładności i kompatybilności z podkładkami. Jak ważnym jest, aby myszka posiadała najlepsze rozwiązanie na rynku opisuje prosty przykład - jeżeli graliście np. w Counter Strika i chcą się bardzo szybko obrócić, celownik powędrował wam nie tam gdzie chcieliście lub drastycznie zwolnił oznacza to, że wywołaliście akcelerację negatywną, spowodowaną ruchem szybszym niż dany sensor mógł zarejestrować (tzw. przekroczenie maksymalnej szybkości). Jest to zjawisko, które bez wątpienia żaden gracz nie chce doświadczać. Na szczęście technologia poszła na tyle na przód, że nie musimy już obawiać się o tego typu przypadki.

Obecnie najlepszym sensorem na rynku jest Pixart PMW3360DM (wraz z jego odmianami), który można spotkać tylko w topowych myszkach wielu producentów. Przede wszystkim charakteryzuje się on maksymalną szybkością na poziomie 7m/s, co gwarantuje, że nigdy nie wywołacie akceleracji negatywnej podczas grania. Do tego sam ruch kursora jest niezwykle gładki, dokładny, wyczuwalny i bardzo przyjemny. Jest to sensor, który w grach może dać nam znaczącą przewagę. Nie bez powodu w myszkach od Dream Machines zastosowaliśmy go w naszych najlepszych modelach DM1 Pro S oraz DM3 mini. Musimy mieć pewność, że gracze dostają od nas to co najlepsze.

Doskonałe parametry, najnowsze rozwiązania technologiczne mają jednak swoją cenę wpływającą na koszt myszki. Z myślą o tych, którzy nie potrzebują najlepszych osiągów lub wolą wybrać coś tańszego, wielu producentów oferuje myszki ze starszymi technologicznie sensorami. Nie oznacza to jednak, że takie sensory nie są już dobre. Wśród nich jest kilka takich, które ciągle mogą konkurować z topowym PMW3360. Są to PMW3310, S3988 oraz PMW3325. Sensory te coraz częściej są montowane w tańszych urządzeniach, dzięki czemu również gracze o „chudszych” portfelach mogą cieszyć się grą na wysokim poziomie. W naszych myszkach DM1 Pro i DM2 Comfy montujemy PMW3310, który pozwala zachować niską cenę myszki (w porównaniu do konkurencji), oferując przy tym rewelacyjne osiągi.

Poza sensorem bardzo ważne są przełączniki użyte pod przyciskami. Ich wiodącym producentem jest firma Omron. Ważne jest, aby przełącznik był wytrzymały i zapewniał przy tym przyjemny klik przycisku. Z wielu opinii wynika, że najpopularniejsze przełączniki to model DF2C-F-7N (20M) oferujące żywotność na poziomie 20 milionów kliknięć oraz gwarantujące chrupki, wyrazisty i szybki klik. Z tego też względu we wszystkich naszych myszkach zdecydowaliśmy się na ich użycie. Nasze przełączniki wraz z doskonale zaprojektowanym mikrokontrolerem gwarantują, że klik odbywa się praktycznie bez opóźnienia, co z pewnością docenią gracze wymagających gier sieciowych.

Dodatkowe Funkcje

DODATKOWE FUNKCJE – to nic innego jak możliwość konfiguracji poszczególnych parametrów myszki pod swoje upodobania. Podstawowy parametr, który dla niemal wszystkich musi być konfigurowalny to dpi. Obecnie niemal wszyscy producenci zapewniają taką możliwość dodając do tego dedykowany przycisk. Co jeżeli chcielibyśmy zmienić też inne parametry albo skonfigurować zaawansowane makra? Do tego potrzebne jest już najczęściej dodatkowe oprogramowanie (sterowniki). W sytuacji gdy nie potrzebujemy makr to jak się okazuje większość graczy po jednokrotnym ustawieniu wszystkich parametrów, więcej ze sterowników już nie korzysta. Jest to oczywiście uwarunkowane pamięcią mięśniową, która jakże jest ważna w grach FPS i RTS. Zbyt częste zmiany źle na nią wpływają pogarszając w ten sposób nasze wyniki w grach. Może się też zdarzyć, że sterowniki źle wpływają na pracę myszki lub mogą powodować niepożądane skutki na naszym komputerze. Z tego też względu wielu producentów oferuje myszki typu plug&play, z odgórnie ustawionymi najpopularniejszymi i najlepszymi ustawieniami dla danego sensora. Wszystkie nasze modele można zaliczyć do tego grona, z wyjątkiem DM1 Pro S, który opcjonalnie pozwala na korzystanie z dedykowanego oprogramowania. Dla osób, które chcą mieć możliwość konfiguracji większej liczby parametrów niż tylko dpi, ale bez potrzeby instalowania sterowników, to w naszej najnowszej myszce DM3 mini jest taka możliwość (nazywamy to set&plug&play).